Polgárőrség

Disznóvágást tartott egyesületünk Szeleifaluban

2017.01.15 16:28
Még Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere is feladatot kapott abban a falusi disznóvágásban, amit szombaton a Kecskemét Alsószéktóért Egyesület és Sipos László önkormányzati képviselő rendezett Szeleifaluban, a Kanyar Büfé udvarán. A polgármester asszony a töltött káposzta készítők...
>>

Balról: 

Dunai József (Kisfái Polgárőr csoport vezetője, Kisfáiért Közhasznú Egyesület elnöke, Kiisfái Tanácsadó Testületi tag)

Sipos László (12.vk.képviselője, Kecskemét Városüzemeltetési és Nemzetiségi tanácsnoka)

Tapodi Zsolt (Kisfáiért Közhasznú Egyesület leköszönő elnöke)

Szatmári Ferenc (Kiisfái Tanácsadó Testületi tag, Kisfáiban élők honlapja szerkesztője)

 

Kötetlen beszélgetése a 2016-os Családinapon.

Polgárőr csoportunk újabb trófeája.

A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács különdíja a Nemzetközi Rendőr Lovasverseny 

LEGEREDMÉNYESEBB

POLGÁRŐR VERSENYZŐJE

részére

 Kis Jakab

 Kisfáiiban élő képzőművész, akit méltán állíthatnánk példaképként minden Kisfáiban élő lakos elé. 

Áldozatos kitartó tagja egyesületünknek. Munkássága nagyban hozzájárult közösségi terünk esztétikai szinvonalának jelenlegi állapotához, úgy a tér bejárati kapuját tekintve, mint az ivókút impozáns kialakításában. A téren épített szinpad oszlop díszitése is a keze munkáját dícséri. Fel sem tudnám sorolni azt a rengeteg munkát, amit e közösségért tett. 

 

Róla csak annyit, Jakab barátunk a  International Ceramics Studio oszlopos munkatársa, számos képzőművészeti kiállítás létrehozója. Technikai és szakmai felkészültségét mi Kisfáiak is élvezhetjük a Kisfáiban elhelyezett alkotásaiban gyönyörködve. Szerénységét tükrözi, hogy amikor felvetettem e cikk megírásának ötletét, csak annyit mondott, hogy - Ferikém nem ezért teszem! Persze egyikőnk sem a hírverésért tesz valamit is e közösségért, hanem csak úgy, hogy szép és tartalmas legyen minden hétköznapunk. 

Az emberi kapcsolatok a közösségért, közösen végzett munkák mentén alakulnak ki és erősödnek meg. Marika a felesége, egyesületünk könyvelését viszi, de minden rendezvényen ott 

szorgoskodik, legyen az télen vagy nyáron. Oroszlán részt vállal az évek óta megrendezett csalá

di napok programjaként beiktatott agyagozás lebonyolításában az azon résztvevő gyermekek kézügyességének fejlesztésében

Szervezője az egyesületen belül működő Nyugdíjas klub kirándulásainak, ezek anyagi forrásaihoz szükséges pályázatok megírásának.

2016. október 11. 17:29 

A 8 általánost végzett, jelenleg munkanélküli H. Andor 2014 májusában barátnője apjával, R. Pállal rakott le az ügyészség szerint 15 négyzetméter kiterjedésű, 1 méter magas hulladékot egy erdős területen, Kisfáiban. A szemétkupacban gumiabroncsok, műanyag és karton csomagolóanyagok, ruhaneműk és használt pelenkák mellett voltak műanyag hordók, spray palackok, festékes kanna és doboz is. Utóbbiak miatt veszélyes hulladékkal elkövetett hulladékgazdálkodás rendje megsértése bűntett miatt emeltek vádat a 40 éves férfi ellen. 50 éves társa korábban beismerő vallomást tett, őt tárgyalás mellőzésével felfüggesztett börtönre ítélték. Kiderült, hogy a jogsival nem is rendelkező R. Pál szemét házaktól való elfuvarozásával tett szert időnként kis mellékes keresetre, csakhogy nem mindig a legális hulladéklerakóba vitte rakományát, mert ott fizetni kell a leadásért...

H. Andor ellen az általánosnak mondható menetrend szerint zajlott a büntetőeljárás, úgymint nyomozás, vádemelés, bírósági per. A férfi korábban tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el, mondván: ő csak beszállt ismerőse Zsukjába, hogy csavarogjanak, és nem is segített R. Pálnak leszedni a platóról a hulladékot. A későbbiek szempontjából annak is van jelentősége, hogy a rendőröknek kijelentette: üres volt az a terület, ahova ők vitték a szemetet – ebből következik, hogy a polgárőrök által megtalált halom egyértelműen hozzájuk köthető.

A Kecskeméti Járásbíróságon zajló perben először viszont azt állította dr. Tompa Natália bírónőnek, hogy igenis volt már hulladék az erdőnek általuk kiválasztott pontján, és azt is hozzáfűzte, hogy tizenöt köbméternyi szemét fel se fért volna a Zsukra. Aztán persze a bíró szembesítette korábbi vallomásával, mire H. Andor teljesen belezavarodott a történetbe. Bár azt mondta, megbánta a dolgot, azért az nyilvánvalóvá vált, hogy – legalábbis két éve – egyáltalán nem érdekelte, hogy hulladéktól (pláne veszélyestől) nem az erdőben, hanem hatóságilag engedélyezett helyen kellene megszabadulni. H. Andor vélhetően annak sem volt tudatában, hogy az a bűncselekmény, amellyel vádolják, alapesetben egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

„Én nem vagyok ebben benne, csókolom” – mentegette magát H. Andor, majd amikor kiderült, hogy össze-vissza változtatja vallomását, megtört: „Ez tényleg kemény. Én nem hazudni akartam, soha nem volt dolgom a rendőrséggel” – talán ekkor esett le a büntetlen előéletű férfinak, hogy most a bíróságon áll, és noha eszébe sem jutott soha, megbüntethetik a szemetelésért. Végül 180 óra közérdekű munkára és a bűnügyi költség megfizetésére kötelezte a bíróság.

 

Óóóó ez jó hír!

Úgy tűnik, hatásosnak bizonyult a felhívásunk, múlt hét csütörtök óta nem jelentettek Kisfáiból besurranásos betörést. Igaz a portyázó betörőnek nem akadtunk a nyomára, amit nevezhetnénk fél sikernek is,de a lényeg, hogy tovább állt. Azért legyünk továbbra is éberek, vigyázzunk egymásra.

A besurranó tolvajok számára különösen a meleg, nyári időszak teremt kedvező lehetőséget, nem haboznak, ha meglátnak egy bukóra nyitott ablakot, nyitva hagyott ajtót. Gondolkodás nélkül vágják ki a szúnyoghálót, ha látják, hogy mögötte nyitva az ablak. Nem árt óvatosnak lenni. Győr és környéke Tóth Gyula A besurranó tolvajoknak számos módszere van. Bár télen is kihasználják a lehetőséget, igazából azok az évszakok kedveznek nekik, amelyekben az emberek többet szellőztetnek, alszanak nyitott ablaknál.

A Győri Rendőrkapitányság vagyonvédelmi csoportjának vezetője, Limpók Péter főhadnagy elmondta, a lakóházas övezetekben, falvakban fordul elő az, amikor az elkövetők kifigyelik az utcáról, hogy a tulajdonos hátul, a kertben dolgozik, a ház ajtaja meg nyitva van. – Sokszor hiába van bezárva a kerítéskapu, többségében olyan zár van rajta, amit könnyűszerrel ki lehet nyitni. Azután már könnyen bemennek a tolvajok az üres lakásba. Az is előfordul, hogy kifigyelik, hol van családi rendezvény, esküvő. Kivárják azt az időt, amikor a rokonság, a vendégek a ceremónián vagy az esküvői vacsorán vannak, és senkitől nem zavarva elvihetik az értékeket, a nászajándéknak kapott pénzt – sorolta Limpók Péter. A főhadnagy nem tartja jó megoldásnak, amikor egy lakatlan, de legtöbbször bebútorozott családi házra kiteszik a táblát a tulajdonosok: eladó. Ezt látják a betörők, bemennek s visznek, amit tudnak. Értékeket, fémet, vízcsapokat, szerelvényeket. – Ha a család elmegy nyaralni, célszerű megkérni egy rokont, megbízható szomszédot, hogy naponta menjen át, húzza fel a redőnyöket, s ne azt lássák a bűnelkövetők, hogy nincs mozgás a házban. Utazás előtt, amikor rakodnak a csomagtartóba, érdemes figyelni, s ha gyanúsan viselkedő, kutakodó embereket látnak, érdemes felírni az autójuk rendszámát. A lakótelepeken, társasházas övezetekben is érdemes óvatosnak lenni. – Az ilyen lakókörnyezetekben a legjellemzőbb, hogy a földszinten lakók a bukóablakot nyitva hagyják. Az elkövető kiakasztja és bemegy a lakásba. Bármilyen meleg van is odabenn, csak akkor szellőztessenek, ha a lakásban tartózkodnak. Ha boltba megy a lakó, akkor is érdemes becsukni még a kisablakot is. Azon egy kisebb testű elkövető át tud bújni. A szúnyoghálót kézzel be tudják szakítani, az nem véd. Amikor otthon vannak a lakók, abban a helyiségben csukják be az ablakot, ahol nem tartózkodnak. Pláne, ha alszanak – tanácsolja Limpók Péter.

 

Szerző: Tóth Gyula

Forrás: Kisalföld 2011.17.12.

A hagyományos drótkerítések még szöges fonattal sem elegendőek, ha védekezésről van szó

Az önvédelem alapjogát az Alaptörvény deklarálja, azonban ez önmagában csak egy általános körülírás, a részletekről a vonatkozó törvények, jelen esetben a Büntető Törvénykönyv rendelkezik. Az önvédelem alapjoga tehát nem egyenlő azzal, hogy a behatolóval belátásunk szerint bánhatunk el, így az amerikai filmek puskával strázsáló farmere nem realitás itthon (már csak azért sem, mert Magyarországon a legális fegyvertartás nagyon erősen korlátozott). A Btk. a jogos védelemről szóló 29.§ és 29/A§-ban foglalkozik a kérdéssel, melyet a jelenleg hatályos formában az alábbiakban olvashatnak:

A jogos védelem
29.§ (1) Nem büntethető, akinek cselekménye saját, illetőleg a mások személye, javai, vagy közérdek ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

(2) Nem büntethető az sem, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból túllépi.

(3) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.
29/A.§ Nem büntethető, aki a saját, illetőleg a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzéséhez szükséges védelmi eszközt alkalmaz, ha az az élet kioltására nem alkalmas, és annak folytán a jogtalan támadó szenved sérelmet, továbbá ha a védekező a sérelem elkerülésére mindent megtett, ami tőle az adott helyzetben elvárható volt.

A törvény szövege jól követhető és felfejthető, az pedig első olvasatra kiderül belőle, hogy a 220 voltos áram, mint védekezőeszköz semmiképp nem szabályos, hiszen élet kioltására alkalmas, sőt, a nem rossz szándékkal érkező (például a labdájáért a kertbe bemászó gyermek) személyeket is veszélybe sodorhatja. Ezen az sem változtat, ha a tulajdonos figyelmeztető táblákat helyez ki. Az áramon kívül semmilyen olyan metódus nem alkalmazható, mely élet kioltására alkalmas, így a komoly, végzetes sérülés lehetőségét hordozó csapdákat is el kell felejteni.

 A törvény ugyanakkor kimondja, hogy behatolóval szemben felvehetjük a harcot támadás esetén, fellépésünk pedig még abban ez esetben is jogos, ha a támadónak sérülést okozunk. Én azonban senkit sem buzdítanék arra, hogy közelharcba bonyolódjon, amennyiben fizikai összetűzésre kerül a sor. A józan ész azt kívánja, hogy konfliktus esetén önmagunk testi épségének védelme legyen a legfontosabb, így amennyiben tettenéréskor a felszólítás, a hatóság értesítésének kilátásba helyezése nem hoz eredményt, inkább térjünk ki az összecsapás elől. Véleményem szerint nincs az a tökéletesen nevelt uborka, burgonya, alma, mely megérné a kockázatot.

Egy marcona eb már tényleg riasztó lehet

A magas sövény elrejt és véd
Mindennek értelmében a hathatós megelőzés, védekezés eszközei csekélyek. Mit tehet akkor a kerttulajdonos, ha szeretné önmagát és kertjét is biztonságban tudni? Felfegyverkezés és csapdák helyett a bejutás lehetőségét kell minimalizálni, persze tökéletes megoldás nincsen. Egy megtermett, jól trenírozott kutya kiváló elrettentés lehet, természetesen a kutya adott esetben étellel lekenyerezhető, vagy mérgező, bódító szerekkel kiiktatható, azonban tartsuk szem előtt, hogy a tolvajok mindig a kisebb ellenállás irányába mennek, tehát ahol nehéznek tűnik a bejutás, ott nagy valószínűséggel továbbállnak. Szintén jó megelőzés lehet a magas sövény, lehetőleg egy masszív kerítéssel kombinálva. A tüskés, szúrós sövény, amennyiben elég magas, hatásos védvonallá válhat, sem megmászni, sem közte átbújni nem lehetséges, szemben egy kerítéssel, mely még szögesdrót peremmel sem képez megmászhatatlan akadályt. A sövény mindemellett még takarásával is óvja a kertet, amit nem látni, ahhoz nehéz kedvet kapni, bár az is igaz, hogy az eltakarás adott esetben még kíváncsibbá teszi a rossz szándékú embert.

A rendőrség feladata lenne a bűnözők féken tartása, ám vidéken, főleg falvakban kevés a rendőr, egyedül nem képesek a lakók megvédésére, ilyenkor jönnek jól a polgárőrök és civil szerveződések


A tolvajok legkedveltebb ideje az éjszaka, sötétben, kihalt terepen könnyebb akcióba lépniük. Ezért jó ötlet megvonni tőlük az óvó sötétséget, és például mozgásra felgyulladó erős lámpákat, reflektorokat telepíteni a kertbe, házfalra. A settenkedésre aktivizálódó fényár kombinálható hangos riasztóval, ami ugyan nem hoz minket közelebb a szomszédokhoz, ám fontosabb a tolvaj megijesztése, távozásra kényszerítése. Sajnos a tolvajok gyakran nehezen mozgó, idős embereket választanak célpontul, pont azért, mert ők észlelés, tettenérés esetén sem számítanak veszélyes ellenfélnek. Van, aki a bekamerázás mellett dönt, ám sokszor a behatoló ezzel nem törődik, a termést ettől még el tudja vinni, lebukás esetén pedig a hosszadalmas bírósági eljárás után a kár általában nem térül meg. Az, hogy a tolvajt esetleg megbüntetik, a gazdát kevés esetben vigasztalja. Talán a leghathatósabb védekezés az összefogás, a közösségi fellépés. Pár ezer forintért vásárolhatóak vezeték nélküli kapucsengők, melyeket védelmi célra is fel lehet használni, ha az idős személynél van a nyomógombos fele, segítőkész szomszédjánál pedig a csöngő része.

Sok településen létezik távoli riasztásra alkalmas rendszer, mely a rendőrséghez, vagy a polgárőrséghez van bekötve, érdemes tájékozódni, hogy lakhelyünkön létezik-e ilyen, ha pedig nincs ajánlott lobbizni érte. Amennyiben egy adott területen elszaporodtak a terménylopások, gátat lehet szabni az éjszakai bejárásoknak járőrözéssel is, akár a környéken lakó tettre kész férfiak összefogásával. Sok gyümölcs, zöldség érési ideje jól behatárolható, és a tolvajok is nagyon jól ismerik ezeket az időintervallumokat. Érdemes az éjjeli felvigyázó körjáratokat erre az időszakra időzíteni, így nem kell folyamatos jelenlét az egész szezonban, csupán egy-két héten keresztül, míg az adott zöldség, gyümölcs szedése nem válik aktuálissá. (Ezt a módszert alkalmazzák a karácsonyi fenyőt nevelő gazdák is, így elég november elejétől december derekáig foglalkozniuk az őrzéssel.) Persze ez nehezen kivitelezhető egy általános kiskerti veteményes esetében, ahol hónapokon keresztül folyamatosan akad betakarítani való.

 

A legtöbben azért termelnek házilag, hogy spóroljanak, ezért a terménylopás nem csupán bosszúság, hanem sok esetben komoly anyagi veszteség is
Összefoglalva a kérdéskör bonyolultságát az adja, hogy míg a tolvaj elszánt, és fütyül a törvényre, addig a termelők többsége békés és szabálykövető, sok esetben pedig gyenge, nehezen mozgó ember. Így bár a törvény a kerttulajdonos oldalán áll, a gyakorlatban a tetten ért elkövetővel szembeni harc kilátástalan és veszélyes, az óvintézkedések egy része pedig tiltott, és szintúgy veszélyes. A kulcs a megelőzési módszerek kombinált alkalmazása lehet(például egy nagy termetű, harcias eb és egy pár mozgásérzékelős reflektor), de az igazi lehetőségek a közösségi összefogásban, a védekező gazdák, szomszédok, utcabeliek együttes és domináns fellépésében vannak.

Kisfái Tanácsadó Testülete és Kisfáiért Közhasznú Egyesület július első szombatján ötödik alkalommal rendezte meg a Kisfái Családi Napot. 

2015-ben
A rendezvénynek ezúttal is a helyiek kedvelt találkozóhelye, a közösségi tér adott otthon. A színes, változatos programok között minden korosztály megtalálhatta a kedvére valót. A rendezvény a Kisfái Polgárőrség biztosította. 
 
100db képet ezen a linken megnézhetitek, vagy a KÉPEK fülnél. 
 
      hiros.hu/kisfai-csaladi-nap

  

 

Odafigyelés az idősekre

A 75 éves kisfái Balogh Józsefet is meglátogatuk az összevont akció keretében, részünkről Dunai József érdeklődött Balogh Úrtól, hogy miben tudnánk segíteni.

Balogh Józsi bácsi


Új képek

A nyugijas klub kirándulásáról vannak új képek

(klikk a képre)

 

Arckép csarnok

Mónika

Rendezvényeink lelkes segítője

Sanyi bácsi

Fözőversenyünk ikonikus alakja

Doki

Aktív polgárőr, a Kisfái Lakosok Közössége Facebook oldal szerkesztője, rendezvényeink segítője

Józsi bácsi

 Kisfái Polgárőr csoport vezetője, Kisfáiért Közhasznú Egyesület elnöke, Kiisfái Tanácsadó Testületi tag

Katika néni

Nyuddíjas klubunk aktív tagja

 

A lopás

Büntetőjogi értelemben a lopást az követi el, aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa. A jogalkotó néhány esetben nagyobb büntetés kiszabását helyezi kilátásba, súlyosabban értékeli azokat a körülményeket, amelyek a lopásnál szerepet játszanak. Ilyen lehet, ha a lopást bűnszövetségben, közveszély színhelyén, üzletszerűen, dolog elleni erőszakkal (pl. betöréses lopás), helyiségbe vagy ehhez tartozó bekerített helyre megtévesztéssel vagy a jogosult (használó) tudta és beleegyezése nélkül bemenve, hamis vagy lopott kulcs használatával, lakást vagy hasonló helyiséget az elkövetővel közösen használó sérelmére, zsebtolvajlás útján, másnak a bűncselekmény elhárítására képtelen állapotát kihasználva követik el, de értékelésre kerül a büntető-eljárás során az is, hogy mekkora volt a lopással okozott kár. Minden egyes elkövetési formának megvannak a megelőzési, felderítési sajátosságai, de ennek teljes részletességgel való ismertetésére itt nem vállalkozhatunk, egyrészt terjedelmi okok miatt, másrészt pedig azért, mert nem kriminalisztikai tankönyv írása volt a cél, hanem a témával kapcsolatos tudnivalók általános, ismereti színtű felvázolása, a főbb módszertani ajánlások összefoglalása. A legtöbb védelmi formának megvannak a sajátosságai, hiszen más technikai (személyi) feltételeket igényel egy szálloda vagy parkoló, és mást egy bank, illetve az egyes épületek, épületcsoportok, lakások, lakóházak védelme. Az egyes speciális formáknak megfelelő rendszer kialakítása szakszerű és tervszerű tevékenységet igényel. A rizikóanalízis, illetve a védelmi terv megtervezése során elengedhetetlen azon bűncselekményi formák, elkövetési magatartások általános jellemzőinek megismerése, amelyek az adott objektumot  veszélyeztethetik. Az analógia alapján megközelíthető, hogy egy cselekmény, például egy betöréses lopás hogyan zajlik le, ezáltal az e bűncselekményi kategóriában elkövetett többi betöréses lopás metodikája (módszertana) is elképzelhető. Természetesen két különböző cselekmény azonos módon nem játszódhat le a fizikai törvényszerűségekből adódóan, de nagy hasonlósággal igen. Az aktuális gyakorlati tapasztalatok elemzésének segítségével megállapítható, hogy melyek azok a körülmények, amelyek egy betörés kapcsán befolyásolhatják a védelmi rendszer kialakítását. Ilyen például az elkövető személye, az elkövetés szervezettsége. Jelenleg Magyarországon az alkalmi, ötletszerű és az úgynevezett átmeneti pénzzavar megoldását célzó “megélhetési” elkövetések mellett mind gyakrabban megfigyelhető a bűnbandákba szerveződött csoportok által végrehajtott, tervezett betörések végrehajtása. A csoport tagjai közül valamelyik személy általában a bűncselekmény végrehajtása előtt, valamilyen kapcsolatba kerül a kiszemelt objektumban lakókkal vagy dolgozókkal, amikor valamilyen ürüggyel terepszemlét, előzetes felmérést végez. A gyanús személyek ilyen irányú tevékenységét lehetőség szerint ki kell szűrni, az éberséget fokozása mellett. A csoportokon belüli munkamegosztás lehetővé teszi, hogy a tervezett betörés során a tagok a cselekmény egy fázisára koncentráljanak, ezáltal a hibalehetőséget csökkentve, a “szakmunkát” előtérbe helyezve. Sokszor fellelhetők a tippadók, akik az eltulajdonítani kívánt érték egy bizonyos százalékáért eladják információikat arra vonatkozóan, hogy hová érdemes betörni a nagyobb érték reményében, oda esetleg hogyan könnyebb bejutni. Gyakori a tervezett elkövetés helyszínének megfigyelése, az ott történő mozgás rögzítése. Ennek ellentételezését, a védeni kívánt objektum külső személyi- és technikai úton történő megfigyelésével, a gyanús mozgások elemzésével, értékelésével lehet elérni.

Önvédelem

Gázpisztoly viselési engedély

2013.10.14 22:54
Gázpisztoly viselési engedély                  2004. szeptember 6.-ig (a 253/2004 korm. rendelet hatályba lépése) csak egy rendkívül bonyolult, és nagyon drága engedélyezési eljárással lehetett gáz-riasztó fegyvert...
>>

Hírek

Kecskeméti sikerek a Nemzeti Vágtán

2013.10.11 19:04
26.09.2013 | Kitűnő eredménnyel szerepelt Kecskemét a hétvégén Budapesten megrendezett Nemzeti Vágtán. Ifjabb Kalmár László, a kecskeméti Aranyhomok Lovasklub versenyzője a Bugaci ménes lovaival megnyerte a Fogat Vágtát, Kecskemét színeiben pedig Winkler Zsolt, a Kecskeméti Lovas Polgárőrség...
>>

„Aratáskor nagyapám a gabonakévék kötését még bő gatyában, házi szövésű ingben végezte. A kévébe két nagyobb, vagy három kisebb marok került. Az egymásra rakott markokat hónaljig fel kellett szedni, lenyomni, majd rátérdelve a szalmakötéllel megkötni. 

 

Nyári forróságban a hónaljig felszedett termés különösen melegített a kalászok szúrták az ember testét. Ennek kivédésére szolgált a nagyapám féle, házi szövésű, nyakig begombolható ruha. A kévék összehordásának is megvolt a szabálya. A kévékbe rakott gabonát keresztekbe rakták, kalásszal befelé." A kévéket úgy kellett csomókba szedni, hogy a kalászok kiszáradása biztosítva legyen, és a meghatározott kéveszámú csomókkal, mint egységekkel a termésmennyiséget számolni lehessen. A kévék összerakásánál arra kellett ügyelni, hogy a kalászok lehetőleg ne érjenek a földre, az esetleges csapadék zavartalanul lefolyjon a kévékről, és a szél se tegyen kárt bennük. Különös rendeltetése volt a legfelső kévének (papkéve, papsapka). A kévék számát, a termény fajtája befolyásolta: árpa- vagy zabkévét általában kevesebbet (7-9) raktak egy kéverakási alapegységbe, a kisebb és könnyebb kévékből többet raktak a kötő kaszás aratók."

Olvasás holdfénynél.15 old.

Közelg a szüret

A média szerint veszélyes étek, 

nagyapáink 1000 évig ezen éltek.

Józsi bácsi, Közösségünk motorja célzóvizzel kínálja a Borbásról érkezett vendégeket.

Hagyományaink őrzői

Keresés

© 2013 Minden jog fenntartva.